„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ułański Szlak Konny

11 maja 2012

Ułański Szlak Konny
Kolor szlaku: pomarańczowy
Długość trasy: 34 km
Przebieg trasy: Wólka Wieprzecka Stadnina Koni Małopolskich TARKA – Wólka Wieprzecka Szkoła Podstawowa – Skaraszów – Zamość – Zwierzyniec – Hubale

Ułański Szlak Konny rozpoczyna się przy Stadninie Koni Małopolskich TARKA w Wólce Wieprzeckiej, i prowadzi do miejscowości Skaraszów. Po przejechaniu przez Skaraszów, szlak przebiega dawnym gościńcem ordynackim prowadzącym z Zamościa do Zwierzyńca. Tym traktem często podróżowali ordynaci Zamoyscy i ich goście. Dawny trakt mimo upływu wieków nadal użytkowany jest jako droga lokalna. Gościniec na odcinku do Wychodów ma nawierzchnię gruntową, odpowiednią dla jazdy konnej. Dalej szlak prowadzi do miejscowości Hubale, gdzie obok kamiennego krzyża skręca w kierunku północno-wschodnim i drogą gruntową dociera do łagodnego wzgórza. Na wschodzie widzimy Zamość, na południowym wschodzie Białą Górę, a bliżej dolinę Topornicy, na południu wzgórza Grzędy Sokalskiej, a na zachodzie lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocze Środkowe.

Następnie po przejechaniu obok kilku samotnych gospodarstw przysiółka Bukowinka, szlak schodzi z wzniesienia i doprowadza do skraju miejscowości Mokre w okolice rezerwatu susła perełkowanego „Hubale”. Dalej przecina rzekę Topornica i na skraju miejscowości Żdanówek przechodzi przez drogę wojewódzką Zamość - Wola Obszańska prowadząc w kierunku Lipska do Białej Góry. Według dawnych przekazów na tym terenie pierwotnie planowano zbudować twierdzę Zamość. Następnie drogą gruntową szlak przechodzi przez dawny trakt łączący Zamość z Krasnobrodem. Traktem prowadzi turystyczny szlak pieszy im. Władysławy Podobińskiej z Zamościa do Suśca przez Krasnobród. Szlak konny przekracza ten trakt i wiedzie w kierunku wschodnim przez Borek Białowolski do zachodniego skraju Białowoli. Obok Szkoły Podstawowej w Białowoli skręca na południe i prowadzi w kierunku wzgórz i lasu „Stary Działek”. Dalej przebiega obok lasu i dociera do Ścieżki Rowerowej Gminy Zamość i szlaku zielonego im. Władysławy Podobińskiej. Drogą polną (gruntową), dochodzi w okolice kapliczki i źródełka Św. Romana. Zgodnie z miejscową tradycją wypływająca tu woda źródlana ma właściwości uzdrawiające choroby oczu.

W okolicy znajduje się tzw. bezednia (jeziorko) oraz wały ziemne utożsamiane z grodziskiem słowiańskim. Dalej szlak prowadzi trasą rowerową do Lipska Polesia, przekracza szosę Zamość-Wola Obszańska i przez las Nadleśnictwa Zwierzyniec dochodzi do Wierzchowin (obok Leśniczówki Wólka), omija źródła rzeki Wieprzec i dochodzi do wschodniego skraju wioski Skaraszów gdzie zataczając pętlę powraca opisanym wcześniej odcinkiem do Stadniny.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content