„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Trasy Nordic Walking – Gmina Józefów

27 lipca 2015

Trasa zielona – wokół zalewu i rezerwatu Jęzior
Długość trasy: 5,2 km
Czas przejścia: 2,0 godz.

Trasa zielona rozpoczyna się w centrum Józefowa przy budynku Urzędu Gminy. Początkowo prowadzi ulicami miasta, dalej w pobliżu kamieniołomów przechodzi przez kładkę na Nepryszce i wiedzie wzdłuż zalewu piaszczystą plażą lub kostką brukową.  Następnie razem prowadzi przez kompleks torfowiskowy „Jęzior”, gdzie stwierdzono występowanie chronionych gatunków gadów, płazów, kilkudziesięciu gatunków ptaków oraz wielu rzadkich okazów roślin. Następnie drogą leśną trasa wraca nad zalew, gdzie znajduje się tablica z Cwiczeniami Nordic Walking a stamtąd ulicami miasta dochodzi do centrum rekreacyjnego, przechodzi przez mostek na Nepryszce. Doliną Nepryszki i ul. Leśną wraca do centrum miejscowości.

Trasa czerwona – przez kompleksy leśne Puszczy Solskiej
Długość trasy: 9,0 km
Czas przejścia: 3,0 godz.

Trasa czerwona jest typową trasą leśną. Swój początek ma w centrum Józefowa. Stamtąd ulicami miasta prowadzi w kierunku lasów Puszczy Solskiej. Następnie przebiega prostym odcinkiem drogi leśnej w kierunku Fryszarki. Dochodzi do miejsca, w którym znajduje się tablica pomiaru tętna i skręca na szlak pieszy zielony. Dalej przez  kompleksy leśne razem ze znakami szlaku pieszego wraca do końca/początku trasy.

Trasa czarna – do Szopowego wokół Góry Młynarki
Długość trasy: 12,6 km
Czas przejścia: 4,0 godz.

Wyjście na trasę czarną zlokalizowano także przy budynku Urzędu Gminy w Józefowie. Początkowo ulicami miasta trasa prowadzi do źródeł Nepryszki, a stamtąd krawędzią lasu wiedzie do miejscowości Borowina. Dalej razem ze Szlakiem Geoturystycznym Roztocza Środkowego biegnie do skraju Majdanu Nepryskiego, gdzie skręca w lewo prowadzi pod górę. Na szczycie podejścia znajduje się tablica pomiaru tętna. Dalej lasem dochodzi do miejsca, w którym znajduje się tablica ogólna ze schematem tras. Tutaj drogą boczną można zejść z trasy w kierunku góry Młynarka, gdzie znajduje się stacja narciarska i punkt widokowy. Kolejny fragment ścieżki prowadzi przez miejscowość Szopowe, a następnie lasem pod niewielkie wzniesienie, z którego  można zobaczyć wzgórze Młynarka. Dalej biegnie w dół do przejazdu kolejowego, a stamtąd do źródeł Nepryszki i ulicami miasta wraca do końca/początku trasy.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content