„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

LGD na imprezie plenerowej Noc Świętojańska w Jacni

29 czerwca 2012

W dniu 23 czerwca 2012r. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze” uczestniczyło w imprezie plenerowej pn. Noc Świętojańska w Jacni organizowanej przez Gminę Adamów. Obchody Nocy Świętojańskiej nawiązywały do tradycji starosłowiańskiego święta nocy sobótkowej, która niegdyś była jedną z najradośniejszych nocy w całym roku. Od zamierzchłych czasów była to noc pełna zabaw, śpiewów, tańców i wróżb. 

Impreza miała charakter festynu rodzinnego, której towarzyszyły liczne występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej, kapeli i zespołów ludowych z terenu gminy Adamów, Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej z Krasnobrodu oraz wokalno – instrumentalnej grupy artystycznej „Wilga” z Telatyna. Program artystyczny przeplatany był licznymi konkursami i zabawami dla dzieci m.in. na najpiękniejszy wianek świętojański, poszukiwanie kwiatu paproci oraz wyścig na drewnianych koniach.

Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyła się „Osada Słowiańska” – atrapa wioski z wikliny, w której można było zobaczyć pokaz ręcznego czerpania papieru, wyrabianie masła według dawnych receptur oraz przygotowania i pieczenia podpłomyków wraz z degustacją potraw tradycyjnych.

Zgodnie z tradycją obchody święta związane były z dwoma żywiołami: wodą i ogniem, które według dawnych przekazów miały oczyszczającą moc. Najwięcej emocji wzbudził obrzęd puszczania wianków na wodę oraz palenie ognisk.

Zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów cieszyło się stoisko LGD, na którym można było uzyskać informacje na temat działalności Stowarzyszenia, obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju oraz o możliwości dofinansowania projektów z Programu Roz-woju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Dodatkowo można było otrzymać bezpłatne materiały promujące obszar Lokalnej Grupy Działania „Nasze Roztocze” — ulotki, foldery, mapy i kwartalniki oraz słodycze firmowe.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content