„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Relacja z wyjazdu studyjno – szkoleniowego do „Krainy Rumianku” i Grodu Słowiańskiego „Choina – Horodyszcze”

2 lipca 2012

W dniach 25 - 26 czerwca 2012r. grupa lokalnych liderów z terenu Stowarzyszenia LGD „Nasze Roztocze” wzięła udział w wyjeździe studyjno-szkoleniowym, którego celem była prezentacja dobrych praktyk dotyczących aktywizacji mieszkańców oraz rozwoju społeczno – gospodarczego obszarów wiejskich.
Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Ośrodku Archeologicznym „Choina – Horodyszcze” w Wólce Bieleckiej, gdzie znajduje się rekonstrukcja słowiańskiego grodziska. Gospodarze przybliżyli nam historię utworzenia grodu i inicjatywy realizowane na jego terenie oraz oprowadzili nas po obiektach kultowych i obronnych - grodzie wieloczłonowym, grodzie stożkowym i grodzie na wyspie, którego konstrukcja z pewnością była inspiracją dla projektantów Stadionu Narodowego w Warszawie. Dla uczestników wyjazdu przygotowano poczęstunek kuchni słowiańskiej. Mogliśmy spróbować zupy z pokrzyw i szczawiu, kaszy jaglanej, soczewicy i pęczaku. Na zakończenie wizyty obejrzeliśmy pokaz tańca z ogniem, który wszystkim bardzo się spodobał.

Następnie udaliśmy się do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Hołownie. Tam spotkaliśmy się z przedstawicielami Zarządu Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały projekty zrealizowane przez Stowarzyszenie, których głównym celem była aktywizacja mieszkańców okolicznych miejscowości oraz rozwój bazy turystycznej „Krainy Rumianku”. Wzięliśmy udział w warsztatach - etnograficznym „Od ziarna do chleba” oraz rękodzielniczym „Kwiaty ze słomy”. Najbardziej jednak spodobał się nam występ zespołu obrzędowego „Rumenok”, który zaprezentował widowisko pt. Szeptucha i czmut. Dzięki uczestnictwu w wyjeździe studyjno – szkoleniowym mogliśmy poznać, jak funkcjonuje Ośrodek Edukacji Regionalnej w Hołownie i jak Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego angażuje w jego działalność przedstawicieli społeczności lokalnej. Był to doskonały przykład jak ożywić małą wioskę i jak tradycja polskiej wsi może stać się magnesem przyciągającym turystów.

Podczas wyjazdu towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała wymianie doświadczeń i integracji uczestników wyjazdu.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content