„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Relacja z wyjazdu studyjno – szkoleniowego do Słowenii

20 listopada 2012

W dniach 21 - 26 października 2012r. przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z województwa lubelskiego uczestniczyli w wyjeździe studyjno-szkoleniowym do Słowenii. Celem zorganizowanego przez Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Lubelskiego wyjazdu, było poznanie przykładów dobrych praktyk w zakresie wdrażania lokalnych strategii rozwoju i zasad funkcjonowania lokalnych grup działania na Słowenii. W ramach wyjazdu uczestnicy zapoznali się z działalnością trzech Lokalnych Grup Działania LAS za rozwoj, LAS Jugozahodnega de la Severne Primorske oraz LAS BSC Kranj a także projektami zrealizowanymi w ramach programu Leader.
Pierwszym projektem, który mogliśmy zobaczyć była ścieżka tematyczna „Na svoji zemlji” dokumentująca prace nad pierwszym słoweńskim filmem. Następnie grupa udała się do alpejskiej wioski Čadrg, gdzie mieszkańcy utworzyli spółdzielnię i wytwarzają sery ekologiczne. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Zielonym domu, w którym mieści się dyrekcja Triglavskiego Parku Narodowego. Zorganizowane zostało tam spotkanie z burmistrz miasta Kobarid p. Darją Hauptman będącą jednocześnie Prezesem Zarządu Lokalnej Grupy Działania Las za rozvoj. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do lokalnej spółdzielni mleczarskiej w Kobaridzie i zwiedzili muzeum mleczarstwa utworzone w ramach projektu „Od Planine do Planice”. Ciekawym doświadczeniem była także wizyta na farmie rybnej, gdzie hodowane są pstrągi. Następnie odwiedziliśmy sklep „Od owcy do produktu”, w którym można było zakupić rękodzieła wytwarzane z owczej wełny przez mieszkańców okolic miasta Bovec. W programie wyjazdu znalazła się także degustacja tradycyjnych słoweńskich potraw. Jednak najbardziej interesującym pomysłem zrealizowanym z dofinansowaniem ze środków Leader, który mieliśmy okazję zobaczyć w Słowenii, było utworzenie Centrum Pszczelarstwa wraz z zakupem linii technologicznej, z której korzystają właściciele pasiek skupieni w spółdzielni pszczelarskiej. Jest to pomysł, który warto zaprezentować pszczelarzom z obszaru Naszego Roztocza i okolic.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content