„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wyjazd studyjno-szkoleniowy na Szlak żelaza i kowalskich tradycji.

26 listopada 2012

W dniu 22 listopada 2012r. grupa lokalnych liderów z obszaru LGD „Nasze Roztocze” uczestniczyła w wyjeździe studyjno-szkoleniowym na Szlak żelaza i kowalskich tradycji do Wojciechowa. W wyjeździe udział wzięli przewodnicy po Roztoczu, właściciele atrakcji turystycznych i gospodarstw agroturystycznych oraz osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności agroturystycznej na obszarze LGD „Nasze Roztocze”. Celem wyjazdu była prezentacja dobrych praktyk w zakresie współpracy właścicieli atrakcji turystycznych a także zasad tworzenia i funkcjonowania sieciowego produktu turystycznego. 
Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z przedstawicielami Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, którzy opowiedzieli o procesie powstawania „Szlaku żelaza i kowalskich tradycji” oraz jego bieżącym funkcjonowaniu i inicjatywach podejmowanych przez podmioty tworzące szlak. Następnie zaprezentowane zostały: Muzeum Kowalstwa mieszczące się w Wieży Ariańskiej, gdzie zgromadzone są prace wykonane przez polskich mistrzów kowalstwa artystycznego oraz Wojciechowskie Muzeum Regionalne, przy którym działa Galeria Sztuki Ludowej. Kolejnym punktem wizyty była prezentacja znanej w całym kraju Kuźni Romana Czernieca. Podczas spotkania najsłynniejszy polski kowal w barwny sposób opowiedział o swojej pracy oraz zaprezentował proces kucia żelaza na gorąco. Następnie uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Minerałów mieszczące się w Młynie Hipolit oraz uczestniczyli w warsztatach wytapiania i odlewania metali w piecu-dymarce. Każdy uczestnik mógł samodzielnie wylać pamiątkową monetę lub podkowę. Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w Wojciechosko Zagrodzie, gdzie funkcjonuje mini skansen, w którym możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie na wsi. W Zagrodzie znajduje się także Chata Kowala oraz w pełni wyposażona, oryginalna drewniana kuźnia.
Uczestnictwo w wyjeździe studyjno – szkoleniowym było szansą zdobycia wiedzy prak-tycznej dotyczącej tworzenia i funkcjonowania sieciowych produktów turystycznych. Mamy nadzieję, że przyczyni ona się do rozwoju takich produktów na obszarze LGD „Nasze Roztocze”.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content