„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Roztoczański Piknik Sołtysów

23 sierpnia 2017

19 sierpnia 2017r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Jolanta w Krasnobrodzie odbył się  „Roztoczański piknik sołtysów” organizowany przez Lokalną Grupę Działania „Nasze Roztocze”. W festynie wzięli udział licznie przybyli sołtysi oraz przedstawiciele gmin członkowskich LGD. Piknik rozpoczął się prezentacją na temat dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji lokalnych Powiatu Zamojskiego. Kolejnym punktem, cieszącym się dużym zainteresowaniem, był pokaz kulinarny, który przygotował i przeprowadził Pan Adam Kot - kucharz z wieloletnim doświadczeniem i znawca kuchni roztoczańskiej.

Pokaz zakończył się degustacją zapalanki kartoflanej na boczku. Podczas pikniku można było także spróbować innych przysmaków regionalnych – pieroga gryczanego ze śmietaną, cebularzy, ciasta drożdżowego z owocami oraz wspaniałego bigosu. Dużo emocji dostarczył uczestnikom udział w konkurencjach - niespodziankach nawiązujących do dawnego życia i pracy na zamojskiej wsi: „Bieg z kapustą na łopacie”, „Wyścig w workach”, „Wykopki” czy „Kalambury”, a z pozoru trudny konkurs wiedzy o regionie cieszył się największą popularnością wśród sołtysów. W programie znalazł się także występ Zespołu „Wójtowianie” z Krasnobrodu, który swoją twórczością od ponad 20 lat promuje dziedzictwo kulturowe Roztocza. Na zakończenie pikniku wybrano Roztoczańską Sołtyskę i Roztoczańskiego Sołtysa 2017 roku. W konkursie składającym się z 3 etapów wzięło udział 5 sołtysek i 5 sołtysów. W pierwszym etapie panie sołtyski sprawdzały swoje umiejętności w typowo męskich zawodach a panowie sołtysi w typowo kobiecych. W kolejnych etapach sołtysi mieli za zadanie dokończyć powiedzenia lub przysłowia ludowe oraz rozwiązać test sprawdzający  wiedzę o regionie. Tytuł Roztoczańskiej Sołtyski 2017 roku zdobyła Pani Katarzyna Lalik a tytuł Roztoczańskiego Sołtysa 2017 roku otrzymał Pan Gabriel Kutrzepa. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu sukcesów w pełnieniu funkcji sołtysa.

Roztoczański Piknik Sołtysów został zorganizowany przy wsparciu finansowym udzielonym przez Powiat Zamojski.

 

 

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content