„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dobre praktyki z zakresu rozwoju turystyki rowerowej

2 października 2023

W dniach 26.09 - 28.09.2023r. przedstawiciele organizacji zajmujących się promocją i rozwojem turystyki, przedsiębiorcy z branży turystycznej oraz osoby odpowiedzialne za promocję regionu partnerskich LGD „Nasze Roztocze” i LGD „Zapiecek” wzięli udział w wizycie studyjnej na obszar MAS Horný Šariš Minčol na Słowacji.Tematyka wizyty dotyczyła rozwoju przedsiębiorczości opartej na turystyce rowerowej i tworzeniu szlaków rowerowych. W trakcie wizyty spotkaliśmy się z przedstawicielami Regionalnej Organizacji Turystycznej Północne Spisz Pieniny, którzy zaprezentowali nam atrakcje turystyczne i perspektywy rozwoju turystyki aktywnej regionu północnego Spisza i Pienin, gdzie funkcjonuje partnerska MAS Horný Šariš Minčol. Spotkaliśmy się także z przedstawicielami organizacji Cyklostopy zajmującej się budową i utrzymaniem infrastruktury rowerowej na tym obszarze. W regionie tym znajduje się ponad 222 km znakowanych szlaków turystycznych, wiele tras rowerowych i singletracków. Ważnym produktem turystycznym regionu, który mieliśmy okazję poznać jest spływ tratwami Dunajcem połączony z powrotnym przejazdem trasą rowerową Velo Dunajec. To doskonałe połączenie dwóch aktywności jednego dnia, cieszące się coraz większą popularnością wśród turystów i mieszkańców obszaru pogranicza polsko – słowackiego.

Podczas wizyty mieliśmy okazję także odwiedzić wyjątkowe obiekty, które przyciągają turystów aktywnie wypoczywających w regionie – zabytkowy Czerwony Klasztor, zamek w Lubowli wraz ze skansenem i wystawą militarną a także diabelski labirynt oraz miejsca gdzie powstają produkty lokalne. Dziękujemy przedstawicielom partnerskiej MAS Horný Šariš Minčol za pomoc w organizacji programu wizyty i przekazanie nam cennych informacji, które z pewnością będą przydatne w kolejnych działaniach przewidzianych w projekcie.

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach projektu współpracy pn. „Rozwój oraz promocja turystyki rowerowej na obszarach partnerskich LGD”, którego celem głównym jest wzrost znaczenia turystyki rowerowej w rozwoju przedsiębiorczości na obszarze partnerskich LGD poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej, realizację działań promocyjnych oraz wymianę dobrych praktyk.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content