„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Relacja z wyjazdu studyjno – szkoleniowego na obszar LGD „Dunajec - Biała”

6 sierpnia 2014

zdjecie tytuloweW dniach 31.07 - 01.08.2014r. przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia, Rady, Komisji Rewizyjnej oraz pracownicy Biura LGD „Nasze Roztocze” wzięli udział w dwudniowym wyjeździe studyjno – szkoleniowym pn. „Dobre praktyki w bezpośredniej sprzedaży produktów i prezentacji produktów lokalnych z obszaru LGD Dunajec Biała”. 

W trakcie wyjazdu uczestniczyliśmy w wykładzie dotyczącym sprzedaży bezpośredniej, produktu tradycyjnego i jego znaczenia dla rozwoju regionu oraz funkcjonowania Paczki od rolnika  prowadzonym przez Pana Jana Czaja - kierownika Biura LGD „Dunajec - Biała” oraz  Panią Barbarę Zych współzałożycielkę stowarzyszenia „Grupa Odrolnika”.

Kolejnym punktem programu była wizyta studyjna związana z prezentacją produktów lokalnych z obszaru LGD. Odwiedziliśmy Gospodarstwo ekologiczne „Michałowin” w Rzuchowej, gdzie uprawiane są maliny oraz różne odmiany winogron, z których właściciele produkują nalewki, soki i wina oraz Gospodarstwo agroturystyczne „Ziołowa Dolina” położone w gminie Zakliczyn, które otrzymało dofinansowanie w ramach PROW na wyremontowanie i wyposażenie pomieszczenia do tradycyjnego wypieku chleba. Zarówno w pierwszym jak i w drugim gospodarstwie uczestnicy wyjazdu mieli możliwość degustacji produktów lokalnych. W gospodarstwie „Michałowin” skosztowaliśmy wina z winogron białych i czerwonych a w „Ziołowej Dolinie” produktów z fasoli oraz wypiekanego tam chleba.

Głównym punktem wizyty studyjnej było Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, którego budowa nie została jeszcze ukończona, a którego zadaniem będzie promocja produktów lokalnych i pośredniczenie w ich sprzedaży. Dzięki inwestycji powstanie miejsce, gdzie rolnicy zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Grupa Odrolnika” będą mogli sprzedawać swoje produkty bezpośrednio do odbiorców a nadwyżki mają zostać zagospodarowane w planowanej do budowy przetwórni. W Centrum będzie można zapoznać się z ofertą produktów lokalnych, tradycyjnych i regionalnych, a także skosztować tych produktów, które z regionu Małopolskiego zostały wpisane na listę prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizowane tu będą warsztaty gotowania, ogrodnictwa oraz warsztaty rękodzielnicze (haft, garncarstwo, bednarstwo).  Inwestycja ta została dofinansowana w ramach działania Odnowa i rozwój wsiPROW 2007-2013.

W ramach prezentacji produktów turystycznych z obszaru LGD „Dunajec – Biała” odwiedziliśmy położone na Szlaku frontu wschodniego cmentarze z okresu I Wojny Światowej a także Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach oraz rezerwat przyrody nieożywionej „Skamieniałe Miasto”, który jest największą atrakcją turystyczną gminy Ciężkowice.

Dodatkowo mogliśmy zobaczyć efekty realizacji projektów w ramach PROW 2007-2013 tj. Zrewitalizowany Rynek w Ciężkowicach, wieżę widokową w Bruśniku, plenerową siłownię w Zakliczynie oraz Wioskę rowerową w Rudzie Kameralnej.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content