W dniach 24 – 25.09.2014r. przedstawiciele organizacji społecznych, gospodarstw agroturystycznych oraz pracownicy Biura LGD „Nasze Roztocze” uczestniczyli w dwudniowym wyjeździe studyjno-szkoleniowym na obszar LGD „Wokół Łysej Góry” w województwie świętokrzyskim, którego tematyka poświęcona była tworzeniu nowych produktów turystycznych, a także prezentację dobrych praktyk z zakresu wdrażania lokalnych strategii rozwoju.
Pierwszego dnia szkolenia uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panią Anną Łubek – Prezesem Stowarzyszenia LGD „Wokół Łysej Góry”, która przedstawiła strukturę, funkcjonowanie i cele LGD a także zaprezentowała efekty projektu pt. „Nasze miejsca pracy w Osadzie Średniowiecznej” realizowanego przez LGD we współpracy z Gminą Bieliny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki projektu „Warsztaty rzemiosł średniowiecznych”.
Kolejnym punktem programu była wizyta studyjna związana z prezentacją nowych produktów turystycznych z obszaru LGD. Odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej prowadzoną przez samorządową instytucję kultury pn. „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich”. W wiosce mogliśmy zobaczyć jak wyglądało życie ludzi w czasach średniowiecznych, a także jak dawniej wyglądała praca kowala, cieśli, szewca, tkaczki, garncarki, bartnika czy zielarki. Uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich i tkackich.
Drugiego dnia wzięliśmy udział w wykładzie pn. „Wykorzystanie dziedzictwa historycznego obszaru do tworzenia produktów turystycznych na przykładzie Szklanego Domu w Ciekotach”. W miejscu tym mogliśmy podziwiać dwa obiekty, łączące przeszłość ze współczesnością. Pierwszym z nich był odtworzony Drewniany Dworek z czasów Stefana Żeromskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć przedmioty upamiętniające życie i twórczość pisarza w okresie młodzieńczym. Drugim budynkiem, jaki oglądaliśmy w Ciekotach był Szklany Dom, gdzie mieści się „Centrum Edukacyjne” którego przestronne nowoczesne pomieszczenia służą prezentacji sztuki współczesnej oraz krzewieniu idei kulturowych dzieciom i młodzieży z lokalnych miejscowości.
Następnie odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu, gdzie mogliśmy zobaczyć multimedialną wystawę z udziałem światła, dźwięku i odgłosów przyrody prezentującą najważniejsze walory przyrodnicze Parku. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, gdzie poznaliśmy historię tego miejsca oraz efekty rewitalizacji Klasztoru Misjonarzy Oblatów.