„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Relacja z wyjazdu studyjno-szkoleniowego na obszar LGD „Wokół Łysej Góry” w województwie świętokrzyskim

26 września 2014

tytułoweW dniach 24 – 25.09.2014r. przedstawiciele organizacji społecznych, gospodarstw agroturystycznych oraz pracownicy Biura LGD „Nasze Roztocze” uczestniczyli w dwudniowym wyjeździe studyjno-szkoleniowym na obszar LGD „Wokół Łysej Góry” w województwie świętokrzyskim, którego tematyka poświęcona była tworzeniu nowych produktów turystycznych, a także prezentację dobrych praktyk z zakresu wdrażania lokalnych strategii rozwoju. 

Pierwszego dnia szkolenia uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panią Anną Łubek – Prezesem Stowarzyszenia LGD „Wokół Łysej Góry”, która przedstawiła strukturę, funkcjonowanie i cele LGD a także zaprezentowała efekty projektu pt. „Nasze miejsca pracy w Osadzie Średniowiecznej” realizowanego przez LGD we współpracy z Gminą Bieliny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki projektu „Warsztaty rzemiosł średniowiecznych”.

Kolejnym punktem programu  była wizyta studyjna związana z prezentacją nowych produktów turystycznych z obszaru LGD. Odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej prowadzoną przez samorządową instytucję kultury pn. „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich”.  W wiosce mogliśmy zobaczyć jak wyglądało życie ludzi w czasach średniowiecznych, a także jak dawniej wyglądała praca kowala, cieśli, szewca, tkaczki, garncarki, bartnika czy zielarki. Uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich i tkackich.

Drugiego dnia wzięliśmy udział w wykładzie pn. „Wykorzystanie dziedzictwa historycznego obszaru do tworzenia produktów turystycznych na przykładzie Szklanego Domu w Ciekotach”. W miejscu tym mogliśmy podziwiać dwa obiekty, łączące przeszłość ze współczesnością. Pierwszym z nich był odtworzony Drewniany Dworek z czasów Stefana Żeromskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć przedmioty upamiętniające życie i twórczość pisarza w okresie młodzieńczym. Drugim budynkiem, jaki oglądaliśmy w Ciekotach był Szklany Dom, gdzie mieści się „Centrum Edukacyjne” którego przestronne nowoczesne pomieszczenia służą prezentacji sztuki współczesnej oraz krzewieniu idei kulturowych dzieciom i młodzieży z lokalnych miejscowości.

Następnie odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu, gdzie mogliśmy zobaczyć multimedialną wystawę z udziałem światła, dźwięku i odgłosów przyrody prezentującą najważniejsze walory przyrodnicze Parku. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, gdzie poznaliśmy historię tego miejsca oraz efekty rewitalizacji Klasztoru Misjonarzy Oblatów.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content