„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konferencja podsumowująca projekt kulinarny

9 lipca 2024

Wczoraj w Ośrodku Wypoczynkowym Natura w Krasnobrodzie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Roztoczańska kuchnia regionalna sposobem na wsparcie aktywności kulturalnej mieszkańców obszaru LGD Nasze Roztocze”. W wydarzeniu licznie uczestniczyli przedstawiciele gmin członkowskich LGD, Kół Gospodyń Wiejskich, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy obszaru zainteresowani tematyką kuchni regionalnej.

Spotkanie otworzył Burmistrz Krasnobrodu pan Kazimierz Misztal,  który powitał uczestników i podkreślił, że kuchnia Zamojszczyzny i Roztocza ze względu na swoją różnorodność jest bardzo doceniana przez turystów odwiedzających ten region. Następnie pan Wojciech Sachajko członek Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Zamość i Roztocze zaprezentował tradycje kulinarne naszego obszaru, które są ważnym elementem tożsamości kulturowej i dziedzictwa historycznego. W dalszej części konferencji Prezes Zarządu LGD „Nasze Roztocze” Małgorzata Kwaśniak scharakteryzowała  produkty lokalne Zamojszczyzny i Roztocza oraz ich zastosowanie we współczesnej kuchni a także podsumowała działania zrealizowane w ramach projektu. Najważniejszym elementem tego wystąpienia była prezentacja publikacji kulinarnej „Roztoczańska kuchnia regionalna”, którą otrzymali wszyscy uczestnicy konferencji. Ostatnim, bardzo smakowitym elementem spotkania był pokaz kulinarny w wykonaniu profesjonalnego kucharza Marcina Sikory, który także prowadził warsztaty realizowane w ramach projektu i jest autorem większości przepisów potraw zamieszczonych w publikacji. Nasz kucharz przygotował dla uczestników konferencji chłodnik i pierogi z kaczką w sosie kurkowym. To właśnie takie potrawy kuchni regionalnej opartej na produktach lokalnych i tradycjach kulinarnych naszego obszaru poznawaliśmy i promowaliśmy poprzez realizację projektu. Przekazując Państwu przepisy tradycyjnych potraw zachęcamy do ich spróbowania i mamy nadzieję, że tematyka kuchni regionalnej będzie dla Państwa źródłem inspiracji w kuchni.  

Bardzo dziękujemy naszym gminom członkowskim za aktywny udział i współpracę przy realizacji projektu, naszemu kucharzowi Wcinajpolskę by Marcin Sikora za to, że chętnie dzielił się z nami swoją wiedzą kulinarną i doświadczeniem, Wydawnictwu Fotpress i Emil Cabaj za pomoc w przygotowaniu publikacji kulinarnej, naszym Kołom Gospodyń Wiejskich  i wszystkim uczestnikom warsztatów za zaangażowanie i miłą atmosferę podczas każdego spotkania. To był bardzo udany projekt :)

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content