„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej

14 maja 2012

Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej
Kolor szlaku: zielony
Długość trasy: 42,5 km

Przebieg trasy: Józefów – Fryszarka – Błudek – rezerwat „Czartowe Pole” – Nowiny – Majdan Sopocki – Stanisławów – Górecko Stare – Górecko Kościelne – Tarnowola - Józefów

Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej rozpoczyna się w samym centrum miasta przy Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Wiedzie ona przez lasy Nadleśnictwa Józefów do Fryszarki, gdzie niegdyś „fryszowano”, czyli świeżono surówkę żelaza polegającą na usuwaniu domieszek z rudy poprzez jej utlenianie. Następnie trasa prowadzi przez Błudek gdzie NKWD więziło żołnierzy Armii Krajowej, a stamtąd do Rezerwatu Czartowe Pole utworzonego w celu ochrony przełomu rzeki Sopot. Z rezerwatu ścieżka prowadzi do malowniczo położonej wsi Nowiny, nieopodal której znajduje się kolejny Rezerwat – „Nowiny”. Ochronie podlegają tu cenne obszary bagienne i torfowiskowe oraz liczne źródełka śródleśne. Dalej trasa przebiega przez Majdan Sopocki i biegnie w kierunku Wzgórza Kamień. Znajduje się tu utworzony w 1961 r. pomnik przyrody nieożywionej – „Piekiełko”. Obejmuje on rozsypane po całym wzgórzu formacje skałkowe o różnym kształcie, które według legendy są pozostałością po niedokończonym piekle. Następnie trasa wiedzie do Stanisławowa, gdzie do dziś zachowały się ślady dawnego drewnianego budownictwa charakterystycznego dla Roztocza. Kolejny etap ścieżki prowadzi przez Górecko Stare oraz Górecko Kościelne. Warto tu zobaczyć drewniany kościół św. Stanisława – biskupa z XVII wieku wraz z dwoma kaplicami, drogą krzyżową oraz aleję pomnikowych dębów. Z Górecka Kościelnego przez Tarnowolę trasa wraca do Józefowa.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content